Прва школа у Миросаљцима отворена је давне 1868. године у општинској згради, која се тада звала „Сударник" (а која је до тада била судница), а на- кон десет година, 1878. године, отвор- ена је нова школска зграда. Ученици су била деца из Миросаљаца, Драгојевца и Трешњевице. Она је чак била интерна- тског типа (у склопу школе постојала је просторија у којој су становали уче- ници). Сваке недеље родитељи су им доносили одело и храну која се спре- мала у школској кухињи у склопу школе. Милован Вранић поклонио је своју земљу да се на њој сагради нова школа Услед повећаног броја ђака, а и због већих недостатака постојеће школске зграде, мештани су одлучили да зидају нову школу. Мештанин села Миросаља- ца Милован Вранић поклонио је своју земљу да се на њој сагради нова школа и да се саграде два школска стана и подигне школска башта. Нова школа пуштена је у рад 1894. године. Отворе- на је књижница (школска библиотека). У школској башти направљен је мини расадник. Ту су ученици од учитеља учили технике калемљења воћа. Садни- це које су ту одгајали на крају школске године носили су својим кућама, и тако подизали засаде шљива, крушака, јабука... Миросаљачки учитељи су радили на описмењавању мештана, организовали су разне културне манифестације... Све учитеље који су радили у школи у Миросаљцима постављало је Министарство просвете.
Школа сада
Данас школа у Миросаљцима има укупно 34 ученика. У првом разреду има 8 ученика, у другом разреду је 11 ученика, у трећем има 7 и у четвртом разреду 8 ученика. Судећи по богатој историјској и културној баштини везаној за ову школу, запослени и управа школе, мештани и сви бивши ученици сматрају да ова школа заслужује много бољи изглед неко какав је данас. Прошле године начињен је корак напређено је централно грејање.
- Трешњевици - од првог до осмог разреда
Трешњевица, иако велико село, није имала своју основну школу све до после Другог светског рата. Деца су у школу ишла у Миросаљце, неки чак и по 10 до 12 километара у једном правцу. Пошто је број ученика растао, а због удаљености, писано је и просветним властима те су исте одобриле оснивање школе Трешњевици. y Као прва школска учионица у Трешњевици послужила је изнајмљена кафана Светолика Лукића уз коју је, недуго потом, дозидана још једна учионица. Одмах затим изнајмљена је још једна кафана као и простор у задружном Дому. просторијама школа је почела са радом 1946. године Прва учитељица и управитељ школе била је Косара Мијушковић. y наведеним Рад у оваквим условима био је тежак, а и број ученика се повећавао јер су у школу долазила, поред деце из Трешњевице и деца из Ступчевића и из дела Добрача и Радаљева. Овај простор је убрзо постао мали те је одлучено да се изгради школска зграда. Школа је грађена добровољним радом мештана који су изградњу помагали и материјално. Грађена је дуго и прве ђаке примила је шездесетих година. Нова зграда је у своје просторије прве ђаке примила школске 2000/2001. године Од самог старта школа је била осмогодишња и тако је било све до школске 1978/1979. године када су, по налогу просветних власт, ученици виших разреда наставу почели да прате у матичној школи у Латвици, а у Трешњевици остају ученици млађих разреда. Та промена се десила због недостатка простора и техничке опремљености школе која је била лошија у односу на опремљеност матичне школе. Овај начин рада трајао је све до изградње нове школске зграде која је подигнута захваљујући Радосаву Лалу Секулићу. Нова зграда је у своје просторије прве ђаке примила школске 2000/2001. године и од тада је ова школа поново постала осмогодишња.