СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ТРГОВИНЕ ПРИРОДНИМ КРЗНОМ
Широм света, последњи петак у новембру посвећен је борби против трговине природним крзном, а у неким земљама се овај дан обележава и 29. новембра. Бројне организације за заштиту животиња, још од давне 1986. године, организују активности које имају за циљ подизање свести јавности да је употреба природног крзна неприхватљива из више разлога.
Највећи непријатељ крзнашица је модна индустрија која бескрупулозно убија животиње и искоришћава њихово крзно како би се направио одређени одевни предмет. Преко 100 милиона животиња се годишње усмрти због крзна. На фармама крзнашица се масовно гаје животиње као што су чинчиле, лисице, куне, ракуни, ласице, америчке видрице, при чему те животиње најчешће живе у нехуманим условима, малим и прљавим кавезима. Затворене животиње бесомучно покушавају да изађу на слободу, а забележени си и немили случајеви који упућују на злостављање животиња које живе у заробљеништву. Подаци указују да више од 85% крзна долази управо са оваквих фарми. Поред тога, штављење и прерада природног крзна подразумева употребу преко 300 различитих хемикалија, што доводи до загађења животне средине.
Узгој крзна је 2000. године постао илегалан у Великој Британији. Светски познати брендови попут Арманија, Гучија, Ралф Лорена су у своју политику производње увеле управо ову регулативу, забраниле су употребу крзна у корист спаса великог броја животиња. Такође је важно напоменути да је у Републици Србији 2019. године уведена забрана узгоја животиња ради крзна.
У нашој школи, ученици петог и шестог разреда (V1 и VI2) су са наставницама биологије Славицом Ђукић-Радојевић и Миљаном Мојсиловић обележили овај дан кроз многе активности. Ученици петог разреда су радили ликовне радове на тему забране употребе крзна где су ученици испољили своје креативне идеје, а најбољи радови су изложени у холу школе. Ученици шестог разреда су правили флајер и презентације о крзнашицама и о њиховом узгоју на великим фармама крзна. Након одгледаног видеа под називом „Патња ради крзна“ и одржаник презентација у кабинету биологије, ученици су делили флајере деци и запосленима у школи.
Надамо се да смо кроз ове активости успели да подстакнемо грађане да уместо природног крзна користе вештачко, које је једнако квалитетно као и животињско, али у етичком и еколошком погледу далеко прихватљивије.